Blog

Stmívání svítidel pro příjemnou večerní relaxaci

Stmívání svítidel pro příjemnou večerní relaxaci

Náš biorytmus navrhla příroda v dávných dobách před vynálezem elektřiny. Proto nám během dne dělá dobře bílé přirozené světlo, ale v podvečer naopak uvítáme příjemné žluté a červené světlo, které se velmi podobá barvě ohně v krbu nebo plamínku svíčky. Na denní dobu by měla reagovat i vaše svítidla, abyste je mohli večer přirozeně ztlumit a užívat si podvečerní chvilky v přirozené světelné atmosféře.

 

Intenzitu světla začněte řešit už při pokládání kabelů

Elektrikář vám nabídne standardní třížílový kabel, což ovšem znamená jisté omezení. Daleko funkčnější pro vás do budoucna bude pětižílový kabel, který vás vyjde na metr asi o 10 Kč více, ale přinese vám poměrně rozsáhlé možnosti řešení osvětlení. 

 

S třížílovým kabelem můžete svítidla stmívat několika způsoby:

  • krokové stmívání – prostřednictvím vypínače krokově stmíváte intenzitu světla na 100 nebo 50 nebo 10 %
  • fázové stmívání – nástěnným ovladačem regulujete intenzitu světla od 40 do 100 %
  • RF ovládání – dálkovým ovladačem plynule ovládáte jednobarevné LED diody
  • Casambi – bluetooth – mobilním telefonem regulujete intenzitu světla od 0 po 100 %
  • WIFI/RF Tuya – telefonem plynule regulujete intenzitu světla od 0 do 100 %

 

//galerie//

 

Pětižílový kabel nabízí následující možnosti:

  • Push – plynulé ovládání pro jednobarevné LED diody
  • Dali – plynulá regulace intenzity světla od 0 do 100 %
  • 1–10 V – plynulá regulace intenzity světla od 0 do 100 %
  • Casambi – bluetooth –  mobilním telefonem nebo tlačítkem regulujete intenzitu světla od 0 po 100 %

 

90 % domácností má standardní a nejpopulárnější třížílový kabel, pětižílový kabel je ovšem pro stmívání osvětlení daleko praktičtější. Většina výše uvedených variant umožňuje kombinovat stmívání se změnou chromatičnosti a většinou umožňují i změnu barvy světla. 

Stmívání svítidel pro navození správné atmosféry

Naši zákazníci se nás často ptají na doporučení, v jakých místnostech by měli svítidla stmívat. To ovšem velmi záleží na tom, kde trávíte večer. Pro navození atmosféry v obývacím pokoji, dětském pokoji nebo nad jídelním stolem a v ložnici se vám stmívání svítidel určitě vyplatí. Nedoporučovali bychom ho například ve vstupní hale nebo na chodbách, kde večer nikdo trvale nepobývá. Při přemýšlení o stmívání svítidel se řiďte především běžnými potřebami a návyky vaší rodiny. 

//galerie//

Podvečerní hraní i sklenička s přáteli v příjemné světelné intenzitě

Když děti přiběhnou ze školy a píší si úkoly s intenzivním bílým světlem poblíž okna, je to určitě v pořádku. Jenže bílé osvětlení už jim nebude dělat dobře večer. Podvečerní čtení, hraní a vůbec pobývání v pokojíčku by mělo proběhnout v příjemné červené a žluté intenzitě světla s chromatičností 2 000 až 3 000 K. Stmívání stropního svítidla jim přinese řadu přirozených výhod – začne se jim vyplavovat melatonin, který postupně uklidňuje organismus a naladí mozek na odpočinek. Impulz pro podvečerní odpočinek má významný vliv na zdraví – dětem se bude lépe usínat, dostanou se do hlubších fází spánku, nebudou se tak často probouzet a ráno budou z postýlek vyskakovat vyspané do růžova. A to by chtěl každý rodič, nebo ne?

//galerie//

Podobně je to s vaším podvečerním posezením s přáteli. Když změníte barvu a intenzitu světla stropního svítidla v obýváku, určitě navodíte příjemnější atmosféru ke skleničce červeného s přáteli. A když se vás po druhé sklence zeptají, proč vlastně měníte intenzitu světla, vysvětlete jim, že přirozená večerní barva světla by měla být červená a žlutá. Naši předkové v pravěku trávili večery u ohně. Naši bližší předkové při světle svíčky. Oběma skupinám se výborně spalo – stejně tak se bude spát i vám.

 

Většina moderních svítidel nabízí možnost stmívání, tak proč ji nevyužít a nepodpořit vlastní zdraví. Zastavte se za námi v našem brněnském showroomu svítidel Danlux, rádi vám doporučíme nejvhodnější svítidla do každé místnosti – od kuchyně až po dětský pokojíček.V jaké fázi stavby či rekonstrukce vybírat svítidla

V jaké fázi stavby či rekonstrukce vybírat svítidla

Se stavbou domu jsou pořádné starosti. Ano, tomu rozumíme. Nedodaný materiál, špatně odvedená práce a koordinace všech řemeslníků či stavebních firem. Máte toho za sebou hodně, to chápeme. Ale kdybychom vám měli dát jednu opravdu dobrou radu ohledně svítidel, určitě by zněla: vyberte si svítidla ještě dřív, než přijde elektrikář. Ušetříte si spoustu nervů, peněz a nebudeme muset dělat zbytečné kompromisy.

 

Svítidla vybírejte ve fázi hrubé stavby

I když toho máte při stavbě domu či rekonstrukci opravdu až nad hlavu, udělejte si čas na výběr osvětlení. Vyplatí se to. Protože když přijde elektřikář, hned se zeptá, kde budou světla. Pokud to ještě nevíte, dá vám vývody do středu místnosti. Někdy to skutečně nemusí ničemu vadit, ale ve většině případů si to budete vyčítat a říkat si, že jste se měli alespoň zamyslet nad tím, kam dáte stůl. 

//galerie//

Svítidla jsou velmi variabilní, ale mají své limity

Pokud si do litého betonu namyslíte svítidlo nad jídelní stůl, můžete to být po rozvodu kabelů problém. Kdybyste si například vybrali svítidlo Libra se třemi velkými světly na listě, byl by vývod nad stolem a bez problémů by ho to osvítilo. Horší by to bylo v případě svítidla Libra s jedním světlem. Soliterní svítidlo bez lišty se už v takovém počtu vývodů nevyrábí, a tak byste si s ním nad stolem zkrátka neposvítili.

 

Chytrá řešení zamezí úrazům i nekvalitnímu spánku

Když se vydáte do showroomu se svítidly opravdu včas a narazíte na odborníka, můžete si domácnost značně vylepšit. „Zákazníci obecně málo znají pochozí svítidla umístěná kolem schodišť či na chodbách. V naší nabídce jsou to například orientační svítidla značky Tico. Jedná se o velmi praktickou záležitost pro malé děti nebo pro seniory. Pokud se během noci vydají na toaletu, nebudou nepříjemně osvětleni hlavním svítidlem místnosti, naopak se budou dobře orientovat v potemnělém prostoru. Zamezíte tak nepříjemným úrazům seniorů v naprosté tmě, strachu dětí zajít si během noci na toaletu nebo vyhledat rodiče v ložnici a sami sobě nenarušíte spánek tolik, jako kdybyste v noci byli konfrontováni se zářivým bílým světlem,“ vysvětluje Daniel Navrátil, specialista na osvětlení ze společnosti Danlux.

 

//galerie//

 

Práce elektrikáře vás vyjde na pár korun, ale vychytávky využijete denně

Pochozí orientační osvětlení na chodby, do koupelen nebo na toaletu musíte elektrikáři nahlásit hned na začátku jeho práce. Pokud mu o svých záměrech řeknete, bude vás to stát navíc skutečně pár korun. Budete-li řešit tento typ osvětlení později, pravděpodobně vás čeká více stavebních úprav i starostí. Totéž platí u stmívání svítidel v obýváku a ložnici, které budete chtít postupem času určitě využívat. Pokud tedy už na začátku práce elektrikáře nahlásíte, že místo třížílového kabelu potřebujete pětižílový, ušetříte si mnoho nervů a pozdějších starostí. Díky tomu budete moci kombinovat stmívání svítidla se změnou chromatičnosti světla i změnou barvy světla. Stmívání pomůže vašemu organismu k vylučování melatoninu, příjemnější přípravě na spánek a přirozenějšímu večernímu rytmu. Běžný třížílový kabel vás vyjde zhruba na 15 Kč na metr, zatímco pětižílový bude stát 25 Kč. Cenovky se tedy liší o pár korun, ale využití do budoucna je opravdu nezměrné. Pokud si chcete ohledně osvětlení nechat poradit odborníkem, zastavte se v našem brněnském showroomu Danlux. Uděláme si na vás čas, projdeme s vámi plány pro jednotlivé prostory a předáme řadu tipů na chytrá řešení. Zastavte se, budeme se těšit.Jak si správně vybrat svítidla do interiéru

Jak si správně vybrat svítidla do interiéru

Ať už si vybíráte svítidla do své vysněné novostavby, nebo jste se pustili do rekonstrukce bytu a uvažujete i o novém osvětlení, pomůžeme vám se základními kritérii výběru. Společně se podíváme na správnou intenzitu a barvu světla, rozmístění svítidel i jejich design.

Každá místnost vyžaduje jinou intenzitu světla

„Správná“ intenzita světla je velmi relativní pojem, proto se našich zákazníků nejprve ptáme, co v dané místnosti dělají. Najdeme domácnosti, kde se všechno točí okolo kuchyňského stolu. Trávíte u něj veškerý čas v kuchyni. Děti u něj píší úkoly. Usadíte k němu kamarádky na kávičku. A večer u něho odbavíte resty do práce. Jenže v další domácnosti je to úplně jinak a kuchyňský stůl vůbec není centrem domácnosti, ale místem, kde se lidé jenom najedí a přesunou se například od obýváku nebo na pergolu. Každá domácnost má své vlastní návyky a je specifická, proto byste se při výběru svítidel měli důkladně zamyslet nad tím, co v jaké místnosti budete dělat a podle toho promyslet i svítidla. Už v této fázi zvažujte možnost stmívání svítidel právě v oněch velmi frekventovaných místnostech, ať už je to kuchyně, pracovna nebo obývací pokoj.

Nebojte se kombinovat různé barevnosti světla

„Když si naši zákazníci vybírají více svítidel do jedné místnosti, automaticky chtějí jednu barvu světla. Vycházejí totiž z mylného předpokladu, že když budou mít dvě barvy světla například v obýváku, nebude to vypadat pěkně. Jenže je to naopak žádoucí, zdravé a lidskému organismu příjemné,“ vysvětluje Daniel Navrátil, specialista na osvětlení ze společnosti Danlux. Doporučuje kombinovat denní barvu světla(případně s možnou změnou chromatičnosti, barvy světla) na hlavních stropních svítidlech pro běžné denní svícení a tato svítidla doplňovat přirozeným teplým světlem (3000Kelvinů a méně) pro večerní svícení. Přirozeným zdrojem večerního světla, které nás ukolébá k spánku a přinese nám klidné sny, je například světlo svíčky nebo oheň v krbu. Svícny zřejmě svítit nebudete, proto byste měli pro noční svícení a večerní relaxaci využívat žluté a červené světlo s chromatičností 2 000 až 3 000 K. K tomu vám poslouží například LED pásky AMBER(2200K) nebo LED bodovky nebo třeba zajímavá designová lampa.

 

 

 

 

Správné rozmístění svítidel v místnosti

Rozmístění svítidel byste měli řešit už ve fázi hrubé stavby – tedy konkrétně ještě předtím, než vás navštíví elektrikář, protože právě on vám bude klást otázky týkající se vypínačů a hlavního i vedlejšího osvětlení v místnosti. „Neexistuje univerzální návod na správné rozmístění svítidel v místnosti o určité rozloze. Pro pokoje o běžné výměře by vám ale určitě mělo stačit jedno stropní svítidlo s co nejvyšším stupněm vyzáření. Čím více svítidel v místnosti budete mít, tím lepší rozložení světla, tudíž i pohoda v celém prostoru. Kombinaci více svítidel bych doporučil zejména do koupelen, kdy jedno centrální svítidlo hází nepříjemné stíny a popravdě mnohdy ani nedokáže dobře osvětlit temný prostor koupelny s menším oknem. V dalších místnostech potom platí, že pokud zvolíte svítidlo správně, stačí vám jedno uprostřed místnosti,“ uvádí Daniel Navrátil. 

 

Svítidlo už dávno není jen funkční prvek, ale designový kousek

Dávno již minuly doby, kdy byla svítidla jenom funkčním prvkem a na jejich design se příliš nehledělo. Dnes je situace zcela jiná, do brněnského showroomu svítidel Danlux si chodí vybírat jednotlivé kousky sami architekti a designéři. Obzvlášť v minimalistických interiérech hovoří o tom, že je svítidlo hlavním designovým prvkem a dávají si záležet na tom, aby vhodně doplnilo styl interiéru. Zatímco konferenční stolek nebo křesla vyměníte za pár let, svítidla si vybíráte na desítky let. Dejte si tedy na jejich výběru záležet. Navštivte náš brněnský showroomu Danlux, rádi vám s osvětlením poradíme.
Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení