Světelné kolejnicové systémy

Aktuálně jsou kolejnicové systémy využívány na denní bázi, a nejen do komerčních prostor. Přinášíme Vám jednoduchý přehled jednotlivých druhů, kam se používají a co dokážou.

3F KOLEJNICOVÝ SYSTÉM
Univerzální lištové systémy 3F se nejvíc používají do rodinných domů nebo komerčních prostor jako jsou kavárny, kadeřnictví, restaurace, kanceláře ale i optiky a prodejny s oblečením. Vysoká variabilita nabízí možnost doplnění svítidel dle potřeby zákazníka. Vybírat můžete z reflektorů, závěsných svítidel nebo lineárních svítidel. Svítidla do 3F lišty můžete směřovat na různé objekty a nasvítit důležité částí Vašich prostor. Tříokruhové lišty můžete ovládat až třemi vypínači. Můžete si tedy navolit svítidla na 3 okruhy a rozsvěcovat jednotlivé okruhy dle potřeby. Tříokruhové lišty lze zvolit v libovolných velikostech a zkrátit na místě na míru.9
 
Přisazený a závěsný systém
Přisazenou nebo závěsnou variantu 3F systému lze využít na jakýkoliv druh stropu. Produkty pro oba druhy montáže jsou téměř stejné, k závěsnému systému je navíc potřeba objednat závěsná lanka. Vodící lišta pro přisazený systém se instaluje za pomocí montážních úchytek nebo v případě závěsného systému pomocí lanek a závěsných komponentů.
 
Zapuštěný systém
Pro použití zápustného 3F systému je potřeba mít sadrokartonový strop. Lišta je speciálně navržená pro zapuštění a tím dává možnost minimalistického designu v místnosti.
15
 
 
Komponenty
Pro správné zapojení a montáž je potřebné zvolit správné komponenty. Nejdůležitější jsou napáječe pro přisazený a závěsný systém a napáječe pro zapuštěný systém, kdy si zvolíte správný typ v závislosti na umístění elektrického vývodu a umístění lišty. V případě kompozic do tvarů L, U, X nebo obdélníku se lišty propojují rohovými konektory. Lišta se ukončuje koncovkami.
 
 
 
 
 
  

TIP!
Pokud přemýšlíte nad kolejnicovým systémem, doporučujeme jeho navržení řešit před rozvržením finální elektroinstalace.

 
MAGNETICKÝ SYSTÉM
11Novým a inovativním řešením v tracklightových systémech jsou magnetické lišty. Magnetický kolejnicový systém lze použít v komerčních prostorách a taky v interiérech, jelikož nabízí elegantnější provedení než 3F systém. Magnetická technologie uvnitř lišty umožňuje snadnější a rychlejší připojení svítidel. Široká škála reflektorů a lineárních svítidel nabízí nekonečně mnoho možností pro nasvícení interiéru. Svítidla lze libovolně směrovat a umísťovat na kolejnici. Kolejnice lze libovolně zkrátit na požadovanou délku. Na našem e-shopu naleznete systém EGO nebo ARCA. Každý systém má své specifické komponenty, které naleznete v daných kategoriích.
 
Přisazený a závěsný systém
Obě varianty montáže používají identickou vodící lištu a základní komponenty. Přisazený systém však můžete použít horizontálně ale i vertikálně po zdi. Tato varianta nabízí moderní pojetí osvětlení v ložnici nebo kanceláři.
 
Zapuštěný systém
Zapuštěný systém patří mezi nejoblíbenější varianty do současných interiéru. Nabízí taky vertikální a horizontální napojení a působí skutečně elegantně! 
 

TIP!
Magnetický systém EGO můžete napojit pomocí klasického trafa (zdroje) a napájecího konektoru nebo můžete oba produkty nahradit jednoduchým a funkčním magnetickým napáječem! Napáječ je skvělou volbou, když nemáte dostatečný prostor pro umístění trafa a přejete si ho schovat přímo do lišty. 

 
Stmívání kolejnicových systémů
 
U systémů je taky možnost stmívání v závislosti na elektroinstalaci a dle požadavek zákazníka. Magnetické systémy nabízíme ve variantě 1-10V nebo DALI.
Systém 3F nabízí stejně variantu 1-10V, DALI nebo taky TRIAC. Do reflektorů můžete zvolit stmívatelnou TRIAC žárovku a stmívat jednoduše za pomocí kolečkového vypínače. Jaký druh stmívání je pro Vás nejvhodnější se dozvíte v našem článku zde.
 
 
Potřebujete navrhnout systém do Vašeho interiéru? Kontaktujte nás a rádi Vám ho bezplatně navrhneme na míru.
 
Líbil se vám tento článek? Přečtěte si další zajímavé články na našem blogu.