Využijte slevu 20% na osvětlení značky NORDLUX! Akce platí do 30.6.2024 nebo do vyprodání zásob.

Stmívání svítidel, ano nebo ne?

Jednoznačná odpověď neexistuje, ale samozřejmě stmívání se všeobecně považuje za prospěšnou věc. Jelikož však umístění stmívače požaduje určité podmínky při elektroinstalaci, je potřebné zvážit jeho potřebu v daných místnostech.  

Proč zvolit stmívání?

Stmívání jednoznačně doporučujeme. Možnost volby je nejlepší samozřejmě do obývacích pokojů, ložnic, dětského pokoje nebo taky kuchyně. Jaký je důvod? Představte si večerní atmosféru v obýváku. Oddychujete s rodinou na pohovce, v televizi hraje váš oblíbený pořad. Potřebujete mít plně zasvícené centrální osvětlení nad pohovkou? Příjemnější pro vás bude jemné, nenápadné světlo, dokonale se hodící
k večernímu posezení.

Děti v pokoji potřebují intenzivnější světlo pro psaní úkolů a učení se.
Pro hraní s hračkami bude bohatě stačit ztlumené světlo. Podobným způsobem můžeme aplikovat různé intenzity světla na každodenní činnosti.


 DOPORUČENÍ
Dnešním standardem je výběr úsporného LED osvětlení. LED svítidla vyzařují vysokou intenzitu světla, tudíž nejsou vhodné v plném svícení do všech místností. Všeobecným faktem je, že svítidla nad 60 cm většinou disponují vyšším výkonem. Pro dosažení komfortu zvolte stmívání, které vám vytvoří příjemnou atmosféru dle nálady a individuální potřeby.

TYPY STMÍVÁNÍ

Nejdůležitější je zvolit správnou elektroinstalaci. Při novostavbě je nejdůležitější svítidla vybrat před elektroinstalaci, abyste měli možnost zvolit správné rozmístění a komponenty potřebné pro vysněná svítidla.

Při elektroinstalaci se většinou volí třížilový kabel (standardní kabeláž v 95% domácnostech). Další možností je volba pětižilového kabelu. Jak budu vědět, který zvolit? Záleží na výběru stmívání. V našem přehledu níže si vysvětlíme různé možnosti, které výrobci nabízejí. 

TŘÍŽILOVÝ KABEL

  • Krokové stmívání – jinak zvaný „step dimming“. Stmívání lze ovládat obyčejným vypínačem na zdi. První zmačknutí vypínače rozsvítí svítidlo na 100%, další přibližně na polovinu a další na nejnižší výkon, cca 10-25%. Nelze určit přesné parametry, jelikož každý výrobek je jedinečný a hodnoty se liší. 

  • TRIAC/fázové stmívání – zjednodušeně se můžeme bavit o „kolečkovém“ vypínači na zdi, kdy točením plynule regulujeme intenzitu světla. Kolečko je vhodné koupit ze stávající kolekce vypínačů, které máte v interiéru.

  • RF ovládání – na ovládání je potřebný dálkový ovladač. Varianty ovladačů jsou opravdu pestré a můžete si vybrat z různých velikostí, barev a typů. Na jeden ovladač od jednoho výrobce lze napárovat 4-8 samostatných skupin svítidel. Jednoduše řečeno, pokud budete mít stmívatelné svítidlo v obýváku, kuchyni, ložnici a pracovně, lze používat pouze jeden ovladač. Pokud se však rozhodnete pro svítidla od několika výrobců, je nejvíc pravděpodobné, že každý bude mít svůj ovladač (signál je na jiné frekvenci). Je potřebné zvážit, jestli tahle možnost je pro vás komfortní.

  • Casambi Bluetooth – ovládání mobilním telefonem pomocí mobilní aplikace Casambi. Jednoduše si stáhnete aplikaci, napárujete svítidlo a můžete stmívat. Casambi systém je založen na Bluetooth Low Energy, což představuje nejmodernější bezdrátovou technologii.

  • WIFI/RF Tuya – možnost stmívání pomocí dálkového ovladače, aplikace nebo napárování na Smart domácnost. Technologie Tuya je kompatibilní se zařízeními jako Google Home, Amazon Alexa nebo Samsung SmartThings. Stmíváte se slovním příkazem (dle zvolené technologie). Na propojení využívá připojení Wifi.

PĚTIŽILOVÝ KABEL

  • Push – ovládání tlačítkem. Pro stmívání PUSH je nevyhnutný speciální vypínač PUSH DIM. Vypínač lze „držet zmáčknutý“ a dle délky zmáčknutí se světlo stmívá.
  • DALI – ovládání systémem DALI. Nejpoužívanější systém do smart domácností jako je Loxone, Somfy, a podobně. Stmívání DALI funguje taky s vypínačem DALI, který lze instalovat na zeď a stmívat jeho „zmáčknutím“.
  • 1-10V – ovládání systémem 1-10V. Soustava 1-10V se používá ve smart domácnostech. Jedná se o podobný systém jako DALI. Rozdíl mezi DALI a 1-10V je čistě technologický, spotřebitel většinou nepozná rozdíl. Doporučujeme konzultaci s našim týmem nebo elektrikářem, který vám děla elektroinstalaci. Po celkové analýze lze vybrat nejsprávnější systém vhodný pro váš interiér.

  • SMART SYSTÉMY – chytré domácnosti se v posledních letech stávají standardem. Nejčastějším používaným je Zigbee nebo Philips Hue. Další známé značky jsou Apple HomeKit nebo Ledvance SMART+. Stmívat lze pomocí zvoleného ovladače nebo aplikace.

 

NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ SVÍTIDLA SE STMÍVÁNÍM 

Zápustné svítidlo ZETA Bodové svítidlo Landon Závěsné svítidlo ORBIT Stropní svítidlo DALEN
Závěsné svítidlo TORSION Stropní svítidlo RENY Závěsné svítidlo CLYDE Stropní svítidlo LISBOA
Bodové svítidlo FALLON Závěsné svítidlo BELLA SLIM Stojací lampa BALANCE Stolní lampa STRAP

 

Potřebujete poradit ohledně stmívaní svítidel nebo s čímkoliv jiným? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme.

Přečtěte si další užitečné články na našem blogu.