Využijte slevu 20% na osvětlení značky NORDLUX! Akce platí do 30.6.2024 nebo do vyprodání zásob.

V jaké fázi stavby či rekonstrukce vybírat svítidla

Se stavbou domu jsou pořádné starosti. Ano, tomu rozumíme. Nedodaný materiál, špatně odvedená práce a koordinace všech řemeslníků či stavebních firem. Máte toho za sebou hodně, to chápeme. Ale kdybychom vám měli dát jednu opravdu dobrou radu ohledně svítidel, určitě by zněla: vyberte si svítidla ještě dřív, než přijde elektrikář. Ušetříte si spoustu nervů, peněz a nebudeme muset dělat zbytečné kompromisy. 

Svítidla vybírejte ve fázi hrubé stavby

I když toho máte při stavbě domu či rekonstrukci opravdu až nad hlavu, udělejte si čas na výběr osvětlení. Vyplatí se to. Protože když přijde elektřikář, hned se zeptá, kde budou světla. Pokud to ještě nevíte, dá vám vývody do středu místnosti. Někdy to skutečně nemusí ničemu vadit, ale ve většině případů si to budete vyčítat a říkat si, že jste se měli alespoň zamyslet nad tím, kam dáte stůl. 

 

Svítidla jsou velmi variabilní, ale mají své limity

Pokud si do litého betonu namyslíte svítidlo nad jídelní stůl, můžete to být po rozvodu kabelů problém. Kdybyste si například vybrali svítidlo Libra se třemi velkými světly na listě, byl by vývod nad stolem a bez problémů by ho to osvítilo. Horší by to bylo v případě svítidla Libra s jedním světlem. Soliterní svítidlo bez lišty se už v takovém počtu vývodů nevyrábí, a tak byste si s ním nad stolem zkrátka neposvítili.

 

Chytrá řešení zamezí úrazům i nekvalitnímu spánku

Když se vydáte do showroomu se svítidly opravdu včas a narazíte na odborníka, můžete si domácnost značně vylepšit. „Zákazníci obecně málo znají pochozí svítidla umístěná kolem schodišť či na chodbách. V naší nabídce jsou to například orientační svítidla značky Tico. Jedná se o velmi praktickou záležitost pro malé děti nebo pro seniory. Pokud se během noci vydají na toaletu, nebudou nepříjemně osvětleni hlavním svítidlem místnosti, naopak se budou dobře orientovat v potemnělém prostoru. Zamezíte tak nepříjemným úrazům seniorů v naprosté tmě, strachu dětí zajít si během noci na toaletu nebo vyhledat rodiče v ložnici a sami sobě nenarušíte spánek tolik, jako kdybyste v noci byli konfrontováni se zářivým bílým světlem,“ vysvětluje Daniel Navrátil, specialista na osvětlení ze společnosti Danlux.

 

Práce elektrikáře vás vyjde na pár korun, ale vychytávky využijete denně

Pochozí orientační osvětlení na chodby, do koupelen nebo na toaletu musíte elektrikáři nahlásit hned na začátku jeho práce. Pokud mu o svých záměrech řeknete, bude vás to stát navíc skutečně pár korun. Budete-li řešit tento typ osvětlení později, pravděpodobně vás čeká více stavebních úprav i starostí. Totéž platí u stmívání svítidel v obýváku a ložnici, které budete chtít postupem času určitě využívat. Pokud tedy už na začátku práce elektrikáře nahlásíte, že místo třížílového kabelu potřebujete pětižílový, ušetříte si mnoho nervů a pozdějších starostí. Díky tomu budete moci kombinovat stmívání svítidla se změnou chromatičnosti světla i změnou barvy světla. Stmívání pomůže vašemu organismu k vylučování melatoninu, příjemnější přípravě na spánek a přirozenějšímu večernímu rytmu. Běžný třížílový kabel vás vyjde zhruba na 15 Kč na metr, zatímco pětižílový bude stát 25 Kč. Cenovky se tedy liší o pár korun, ale využití do budoucna je opravdu nezměrné. Pokud si chcete ohledně osvětlení nechat poradit odborníkem, zastavte se v našem brněnském showroomu Danlux nebo nás kontaktujte. Uděláme si na vás čas, projdeme s vámi plány pro jednotlivé prostory a předáme řadu tipů na chytrá řešení. Zastavte se, budeme se těšit.

Přečtěte si další užitečné články na našem blogu.