Využijte slevu 20% na svítidla značky NORDLUX! Akce platí pouze do 12.5.2024.

Jak si správně vybrat svítidla do interiéru

Ať už si vybíráte svítidla do své vysněné novostavby, nebo jste se pustili do rekonstrukce bytu a uvažujete i o novém osvětlení, pomůžeme vám se základními kritérii výběru. Společně se podíváme na správnou intenzitu a barvu světla, rozmístění svítidel i jejich design.

Každá místnost vyžaduje jinou intenzitu světla

„Správná“ intenzita světla je velmi relativní pojem, proto se našich zákazníků nejprve ptáme, co v dané místnosti dělají. Najdeme domácnosti, kde se všechno točí okolo kuchyňského stolu. Trávíte u něj veškerý čas v kuchyni. Děti u něj píší úkoly. Usadíte k němu kamarádky na kávičku. A večer u něho odbavíte resty do práce. Jenže v další domácnosti je to úplně jinak a kuchyňský stůl vůbec není centrem domácnosti, ale místem, kde se lidé jenom najedí a přesunou se například od obýváku nebo na pergolu. Každá domácnost má své vlastní návyky a je specifická, proto byste se při výběru svítidel měli důkladně zamyslet nad tím, co v jaké místnosti budete dělat a podle toho promyslet i svítidla. Už v této fázi zvažujte možnost stmívání svítidel právě v oněch velmi frekventovaných místnostech, ať už je to kuchyně, pracovna nebo obývací pokoj.

Nebojte se kombinovat různé barevnosti světla

„Když si naši zákazníci vybírají více svítidel do jedné místnosti, automaticky chtějí jednu barvu světla. Vycházejí totiž z mylného předpokladu, že když budou mít dvě barvy světla například v obýváku, nebude to vypadat pěkně. Jenže je to naopak žádoucí, zdravé a lidskému organismu příjemné,“ vysvětluje Daniel Navrátil, specialista na osvětlení ze společnosti Danlux. Doporučuje kombinovat denní barvu světla(případně s možnou změnou chromatičnosti, barvy světla) na hlavních stropních svítidlech pro běžné denní svícení a tato svítidla doplňovat přirozeným teplým světlem (3000 Kelvinů a méně) pro večerní svícení. Přirozeným zdrojem večerního světla, které nás ukolébá k spánku a přinese nám klidné sny, je například světlo svíčky nebo oheň v krbu. Svícny zřejmě svítit nebudete, proto byste měli pro noční svícení a večerní relaxaci využívat žluté a červené světlo s chromatičností 2 000 až 3 000 K. K tomu vám poslouží například LED pásky AMBER(2200K) nebo LED zápustné bodovky nebo třeba zajímavá stojací designová lampa.

 

Správné rozmístění svítidel v místnosti

Rozmístění svítidel byste měli řešit už ve fázi hrubé stavby – tedy konkrétně ještě předtím, než vás navštíví elektrikář, protože právě on vám bude klást otázky týkající se vypínačů a hlavního i vedlejšího osvětlení v místnosti. „Neexistuje univerzální návod na správné rozmístění svítidel v místnosti o určité rozloze. Pro pokoje o běžné výměře by vám ale určitě mělo stačit jedno stropní svítidlo s co nejvyšším stupněm vyzáření. Čím více svítidel v místnosti budete mít, tím lepší rozložení světla, tudíž i pohoda v celém prostoru. Kombinaci více svítidel bych doporučil zejména do koupelen, kdy jedno centrální svítidlo hází nepříjemné stíny a popravdě mnohdy ani nedokáže dobře osvětlit temný prostor koupelny s menším oknem. V dalších místnostech potom platí, že pokud zvolíte svítidlo správně, stačí vám jedno uprostřed místnosti,“ uvádí Daniel Navrátil. 

 

Svítidlo už dávno není jen funkční prvek, ale designový kousek

Dávno již minuly doby, kdy byla svítidla jenom funkčním prvkem a na jejich design se příliš nehledělo. Dnes je situace zcela jiná, do brněnského showroomu svítidel Danlux si chodí vybírat jednotlivé kousky sami architekti a designéři. Obzvlášť v minimalistických interiérech hovoří o tom, že je svítidlo hlavním designovým prvkem a dávají si záležet na tom, aby vhodně doplnilo styl interiéru. Zatímco konferenční stolek nebo křesla vyměníte za pár let, svítidla si vybíráte na desítky let. Dejte si tedy na jejich výběru záležet. Navštivte náš brněnský showroom Danlux nebo nás kontaktujte. Rádi vám s osvětlením poradíme.

Líbil se vám tento článek? Přečtěte si další zajímavé články na našem blogu.