Stmívání svítidel pro příjemnou večerní relaxaci

Náš biorytmus navrhla příroda v dávných dobách před vynálezem elektřiny. Proto nám během dne dělá dobře bílé přirozené světlo, ale v podvečer naopak uvítáme příjemné žluté a červené světlo, které se velmi podobá barvě ohně v krbu nebo plamínku svíčky. Na denní dobu by měla reagovat i vaše svítidla, abyste je mohli večer přirozeně ztlumit a užívat si podvečerní chvilky v přirozené světelné atmosféře. 

Intenzitu světla začněte řešit už při pokládání kabelů

Elektrikář vám nabídne standardní třížílový kabel, což ovšem znamená jisté omezení. Daleko funkčnější pro vás do budoucna bude pětižílový kabel, který vás vyjde na metr asi o 10 Kč více, ale přinese vám poměrně rozsáhlé možnosti řešení osvětlení. 

S třížílovým kabelem můžete svítidla stmívat několika způsoby:

  • krokové stmívání – prostřednictvím vypínače krokově stmíváte intenzitu světla na 100 nebo 50 nebo 10 %
  • fázové stmívání – nástěnným ovladačem regulujete intenzitu světla od 40 do 100 %
  • RF ovládání – dálkovým ovladačem plynule ovládáte jednobarevné LED diody
  • Casambi – bluetooth – mobilním telefonem regulujete intenzitu světla od 0 po 100 %
  • WIFI/RF Tuya – telefonem plynule regulujete intenzitu světla od 0 do 100 %

 Pětižílový kabel nabízí následující možnosti:

  • Push – plynulé ovládání pro jednobarevné LED diody
  • Dali – plynulá regulace intenzity světla od 0 do 100 %
  • 1–10 V – plynulá regulace intenzity světla od 0 do 100 %
  • Casambi – bluetooth –  mobilním telefonem nebo tlačítkem regulujete intenzitu světla od 0 po 100 %

90 % domácností má standardní a nejpopulárnější třížílový kabel, pětižílový kabel je ovšem pro stmívání osvětlení daleko praktičtější. Většina výše uvedených variant umožňuje kombinovat stmívání se změnou chromatičnosti a většinou umožňují i změnu barvy světla. 

Stmívání svítidel pro navození správné atmosféry

Naši zákazníci se nás často ptají na doporučení, v jakých místnostech by měli svítidla stmívat. To ovšem velmi záleží na tom, kde trávíte večer. Pro navození atmosféry v obývacím pokoji, dětském pokoji nebo nad jídelním stolem a v ložnici se vám stmívání svítidel určitě vyplatí. Nedoporučovali bychom ho například ve vstupní hale nebo na chodbách, kde večer nikdo trvale nepobývá. Při přemýšlení o stmívání svítidel se řiďte především běžnými potřebami a návyky vaší rodiny. 

Podvečerní hraní i sklenička s přáteli v příjemné světelné intenzitě

Když děti přiběhnou ze školy a píší si úkoly s intenzivním bílým světlem poblíž okna, je to určitě v pořádku. Jenže bílé osvětlení už jim nebude dělat dobře večer. Podvečerní čtení, hraní a vůbec pobývání v pokojíčku by mělo proběhnout v příjemné červené a žluté intenzitě světla s chromatičností 2 000 až 3 000 K. Stmívání stropního svítidla jim přinese řadu přirozených výhod – začne se jim vyplavovat melatonin, který postupně uklidňuje organismus a naladí mozek na odpočinek. Impulz pro podvečerní odpočinek má významný vliv na zdraví – dětem se bude lépe usínat, dostanou se do hlubších fází spánku, nebudou se tak často probouzet a ráno budou z postýlek vyskakovat vyspané do růžova. A to by chtěl každý rodič, nebo ne?

Podobně je to s vaším podvečerním posezením s přáteli. Když změníte barvu a intenzitu světla stropního svítidla v obýváku, určitě navodíte příjemnější atmosféru ke skleničce červeného s přáteli. A když se vás po druhé sklence zeptají, proč vlastně měníte intenzitu světla, vysvětlete jim, že přirozená večerní barva světla by měla být červená a žlutá. Naši předkové v pravěku trávili večery u ohně. Naši bližší předkové při světle svíčky. Oběma skupinám se výborně spalo – stejně tak se bude spát i vám.

Většina moderních svítidel nabízí možnost stmívání, tak proč ji nevyužít a nepodpořit vlastní zdraví. Zastavte se za námi v našem brněnském showroomu svítidel Danlux nebo nás kontaktujte, rádi vám doporučíme nejvhodnější svítidla do každé místnosti – od kuchyně až po dětský pokojíček.

Zaujal vás tento článek? Na našem blogu si můžete přečíst další zajímavé články.