Jak vybrat LED pásek

LED pásky patří mezi nejoblíbenější LED světelné zdroje. Moderní LED pásky nabízejí obrovské možnosti a umožňují přístup k velkému výběru barev a odstínů. Jejich malé rozměry a flexibilita umožňují instalaci i na těch nejméně přístupných místech.
V prodeji jsou nyní různé typy LED pásků. Jejich široká nabídka rozhodování o nákupu nijak neusnadňuje. Co byste měli mít na paměti, abyste si vybrali správný LED pásek? Odpověď na tuto otázku naleznete v následujícím článku.
 
Jaké jsou výhody LED pásků?
Především široká dostupnost, relativně jednoduchá instalace a možnost velmi vysoké personalizace. Kromě toho, že LED pásky plní svou pracovní funkci a poskytují nám užitečné osvětlení, mohou snadno plnit i funkci dekorativní. V kombinaci s širokým výběrem hliníkových profilů umožňují vytvářet atraktivní a originální osvětlovací systémy.
LED pásky jsou také energeticky úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Díky nízkonapěťovému napájení spotřebovávají malé množství elektrické energie. Moderní LED pásky jsou také robustní a odolné proti mechanickému poškození. 
 
 
Jaká kritéria je třeba zohlednit při výběru LED pásku?
Je třeba vycházet ze skutečnosti, že komerčně dostupné LED pásky se liší mnoha parametry. Při vlastním výběru LED pásku byste měli věnovat pozornost mimo jiné: 
- Velikost a počet LED diod;
- Svítivost (lm/W);
- Napětí pásky;
- Barva světla;
- Index podání barev (CRI).
S ohledem na tato kritéria jsme schopni pásku přizpůsobit individuálním potřebám a typu aplikace. 
 
Jaké LED diody zvolit?
Jedním z nejdůležitějších hledisek je označení velikosti LED diody. První dvě číslice udávají šířku jedné strany, vždy v milimetrech. Další dvě číslice se vztahují k druhé straně diody LED. Jednou z nejoblíbenějších LED diod je LED dioda označovaná jako 2835 SMD.
Při výběru LED pásku byste měli věnovat pozornost také jeho světelné účinnosti. Jedná se o parametr vyjádřený počtem lumenů dosažených při měření z jednoho wattu pásku LED. Zjednodušeně řečeno se jedná o poměr světelného toku a výkonu LED pásku. Výběrem pásku s vysokým počtem lumenů/W můžeme dosáhnout světelného výkonu srovnatelného s páskem LED o vyšším příkonu.
Při porovnání dvou pásků s podobným výkonem je lepší sáhnout po tom s vyšším parametrem světelné účinnosti. Důvodem je vyšší hodnota světelného toku, která nepřímo přispívá k nižší spotřebě energie. Vyšší počet lumenů bude také správnou volbou, pokud má být pásek umístěn na často používaném místě. Jedním z nejčastějších míst pro instalaci LED pásků je kuchyňská linka nad pracovní deskou. Pokud plánujete osvětlit i kuchyňské skříňky, bude lepší použít pásku s vyšším světelným tokem.
Otázkou zůstává, jaká svítivost LED pásku bude vyhovující. Předpokládá se, že LED pásky s výkonem 100 lm./W již splní všechna očekávání.
 
 
Jaký LED pásek si mám vybrat?
Provozní napětí LED pásku je uvedeno na obalu. Nejčastěji se setkáváme s lištami s napětím 12 V nebo 24 V. Pokud chceme eliminovat úbytky napětí na dlouhých délkách LED pásků, měli bychom zvolit model s napětím 24 V.
LED pásky 24 V jsou stále oblíbenějším produktem na pultech obchodů. Uživatelé rádi používají tento typ LED pásků ve svých domech a bytech. To je způsobeno několika faktory. Za prvé, napětí 24 V je bezpečné pro členy domácnosti. Za druhé, 24V LED pásky mohou pracovat delší dobu bez ztráty jasu. Je důležité si uvědomit, že při výběru LED pásku na 24 V byste měli zvolit také napájecí zdroj, který pracuje se stejným napětím.
 
Jakou barvu LED pásku mám zvolit?
Barva světla se vyjadřuje v jednotce barevné teploty, kterou je Kelvin. Teplotní rozsah je následující:
- Teplá bílá 2700 - 3000 K
- Neutrální bílá 3800 - 4200 K
- Studená bílá 6000 - 7000 K
Při výběru barvy nám mohou pomoci obecně uznávaná pravidla. Ty se týkají vlivu barvy světla na náš zrak a náladu.
Teplá barva nám pomáhá uvolnit se. Zároveň při delší expozici neunavuje náš zrak.
Neutrální barva jemně prosvětluje místnost a dodává jí lehkost. Do odpočíváren se doporučují LED pásky v teplých a neutrálních barvách.
Na druhou stranu studená barva poskytuje hodně světla a pomáhá soustředění. Dlouhodobý pobyt v takto osvětlené místnosti však může být pro náš zrak únavný. Chladnější barvy jsou proto ideální například pro osvětlení zrcadla v koupelně.
 
 
Co je CRI?
Posledním parametrem, který zbývá probrat, je index podání barev. Vyjadřuje se v jednotce RA nebo CRI. Tato hodnota nám říká, jak blízko je získané světlo přirozenému slunečnímu světlu. Náš zrakový systém je na takové světlo zvyklý, takže čím vyšší CRI, tím lépe. Stupnice, ve které se udává, je 0 až 100, přičemž hodnota nad 85 je již uspokojivá. 
Kritéria, která jsme uvedli, vám umožní vybrat ten nejlepší LED pásek. Nezapomeňte se řídit místem, kam chcete LED pásek umístit, a jeho zamýšleným použitím. To by mělo rozhodování rozhodně usnadnit. Široká nabídka výrobců znamená, že dnes má každý možnost koupit si to správné LED osvětlení, které mu poskytne pohodlí a zároveň mu umožní šikovně dotvářet prostor.
 
Potřebujete poradit s výběrem vhodného LED pásku? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme.
 
Přečtěte si další zajímavé články na našem blogu.